Hem / Long Track Speedskating / Tävling / Rekord / Nationella rekord

Nationella rekord

Här har vi samlat gällande svenska rekord för damer och herrar senior, junior, veteraner.

Damer

500m: Paulina Wallin, IFK Göteborg, 38,75, 10 mars 2007, Salt Lake City

2x500m: Paulina Wallin, IFK Göteborg, 77,54, 10 mars 2007, Salt Lake City

1000m: Johanna Östlund, Hagaströms SK, 1.18,01, 17 nov 2013, Salt Lake City

1500m: Johanna Östlund, Hagaströms SK, 1.59,75, 16 nov 2013, Salt Lake City

3000m: Sofia Hassel, IK Wega, 4.12,94, 18 nov 2005, Salt Lake City

5000m: Marita Johansson, Karlstad SK, 7.33,03, 20 feb 2005, Heerenveen

Sprintkombination: Paulina Wallin, IFK Göteborg, 158.440p, 25 mars 2006, Calgary
(39,74 - 1.19,38 - 39,65 - 1.18,72)

Minikombinationen: Sofia Hassel, IK Wega, 166.611, 17 mars 2001, Calgary
(41,38 - 1.20,69 - 2.04,85 - 4.19,62)

Lilla kombinatioen: Marita Johansson, Karlstad SK, 172.255p, 12 mars 2008, Calgary
(41,74 - 2.03,75 - 4.21,69 - 7.36,50)

Stafett 3x1000m: IK Wega, 4.28,58, 18 mars 2006, Karlstad

Team persuit: Landslaget (S. Hassel, S. Lewis, M. Johansson), 3.12,46, 13 nov 2005

Herrar

500m: Eric Zachrisson, SK Winner, 35,44, 20 nov 2005, Salt Lake City

2x500m: Eric Zachrisson, SK Winner, 71,61, 13 feb 2006, Turin

1000m: David Andersson, SK Winner, 1.09,06, 10 dec 2017, Salt Lake City

1500m: Joel Eriksson, IFK Göteborg, 1.43,90, 11 dec 2009, Salt Lake City

3000m: Johan Röjler, SK Winner, 3.42,68, 5 nov 2005, Calgary

5000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 6.08,39, 31 jan 2021, Heerenveen

10000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 12.32,95, 14 feb 2021, Heerenveen.

Sprintkombination: Eric Zachrisson, SK Winner, 141.890p, 23 jan 2005, Salt Lake City
(35,62 - 1.10,93 - 35,87 - 1.09,87)

Lilla kombinationen: Daniel Friberg, Motala AIF, 149.801p, 19 mars 2009, Calgary
(36,10 - 1.44,97 - 3.45,74 - 6.50,88)

Stora kombinationen: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 150.166, 17 jan 2021, Heerenveen
(38,19 - 1.49,60 - 6.13,03 - 12.42,80)

Stafett 3x1000m: SK Winner, 3.55,43, 29 dec 2012, Stockholm

Team persuit: Landslaget (J. Röjler, J. Eriksson, D. Friberg), 3.42,43, 13 dec 2009, Salt Lake City

Damer Junior A 

500m: Claudia Wallin, IFK Göteborg, 40,37, 24 mars 2006, Calgary

2x500m: Erika Lindgren, Eskilstuna IK, 85,75, 12 jan 2019, Stockholm

1000m: Sofia Hassel, IK Wega, 1.20,69, 16 mars 2001, Calgary

1500m: Sofia Hassel, IK Wega, 2.04,85, 17 mars 2001, Calgary

3000m: Sofia Hassel, IK Wega, 4.19,62, 17 mars 2001, Calgary

Sprintkombinationen: Claudia Wallin, IFK Göteborg, 162.385, 25 mars 2006, Calgary
(40,37 - 1.21,65 - 40,47 - 1.21,44)

Minikombinationen: Sofia Hassel, IK Wega, 166.611, 17 mars 2001, Calgary
(41,38 - 1.20,69 - 2.04,85 - 4.19,62)

Team persuit: Landslaget (C.Wallin, E Andersson, M Johansson), 3.26,60, 8 dec 2002, Erfurt

Herrar Junior A

500m: David Andersson, SK Winner, 36,70, 1 nov 2013, Heerenveen

2x500m: David Andersson, SK Winner, 76,56, 15 jan 2012, Hagaström

1000m: David Andersson, SK Winner, 1.11,83, 3 nov 2012, Inzell

1500m: David Andersson, SK Winner, 1.47,79, 25 nov 2012, Kolomna

3000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 3.51,12, 15 nov 2014, Hamar

5000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 6.23,40, 13 dec 2014, Heerenveen

Sprintkombinationen: Viktor Törnqvist, IK Wega, 151.215, 22 mars 2009, Calgary
(37,98 - 1.15,63 - 37,67 - 1.15,50)

Lilla kombinationen: David Andersson, SK Winner, 154.374p, 3 mars 2012, Obihiro
(37,34 - 1.52,21 - 3.54,24 - 6.45,91)

Team persuit: Landslaget (D. Andersson, N. vd Poel, H. Larsson), 4.00,65, 8 dec 2012, Inzell

Flickor Junior B

500m: Emma Andersson, IFK Krisitnehamn, 43,12, 9 mars 2003, Göteborg

1000m: Emma Andersson, IFK Krisitnehamn, 1.28,13, 26 jan 2003, Göteborg

1500m: Sofia Hassel, IK Wega, 2.15,6, 13 jan 1999, Göteborg

3000m: Sofia Hassel, IK Wega, 4.48,3, 24 jan 1999, Göteborg

Stafett 3x1000m: Hagaströms SK (M. Fundell, I. Hallberg, K. Reinhold-König), 4.48,66, 10 feb 2013, Örebro

Pojkar Junior B 

500m: Adam Axelsson, SK Winner, 39,24, 9 feb 2013, Örebro

1000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 1.17,27, 2 mars 2013, Trollhättan

1500m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 1.58,96, 24 nov 2012, Trollhättan

3000m: Nils van der Poel, SK Trollhättan, 4.00,82, 20 feb 2013, Trollhättan

Stafett 3x1000m: SK Trollhättan (D. Andersson, E. Ström, H. Larsson), 4.00,82, 20 feb 2011, Trollhättan

Flickor Junior C

500m: Paulina Wallin, IFK Göteborg, 43,6, 22 mars 1998, Karlstad

1000m: Erika Lindgren, Eskilstuna IK, 1.28,50, 18 jan 2015, Trollhättan

1500m: Erika Lindgren, Eskilstuna IK, 2.18,19, 17 jan 2015, Trollhättan

Pojkar Junior C

500m: Erik Wetterdal, IF Thor, 41,16, 20 mars 2010, Sandviken

1000m: Adam Axelsson, SK Winner, 1.23,85, 20 feb 2011, Trollhättan

1500m: Erik Wetterdal, IF Thor, 2.05,38, 20 mars 2010, Sandviken

Damer veteran 35-44

500m: Ranya Ezzi, Malmö City Skaters, 42,16, 5 mars 2021, Salt Lake City

1000m: Ranya Ezzi, Malmö City Skaters, 1.26,17, 7 mars 2021, Salt Lake City

1500m: Ranya Ezzi, Malmö City Skaters, 2.09,30, 5 mars 2021, Salt Lake City

3000m: Ranya Ezzi, Malmö City Skaters, 4.30,08, 6 mars 2021, Salt Lake City

Minikombinationen: Ranya Ezzi, Malmö City Skaters, 173.358p, 7 mars 2021, Salt Lake City
(42,16 - 1.26,17 - 2.09,30 - 4.30,08)

Herrar veteran 35-44

500m: Andreas Larsson, Sweskate, 39,31, 13 okt 2012, Inzell

1000m: Johan Röjler, SK Winner, 1.17,99, 12 jan 2019, Stockholm

1500m: Sebastian Falk, Hagaströms SK, 1.58,79, 30 dec 2011, Berlin

3000m: Per Bengtsson, IFK Lidingö, 4.14,80, 3 nov 2001, Hamar

Minikombinationen: David Hjalmarsson, SK Winner, 171.199p, 19 jan 2017, Stockholm
(41,27 - 1.25,03 - 2.06,44 - 4.31,61)

Damer veteran 45-54

500m: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 46,36, 26 feb 2012, Heerenveen

1000m: Karolin Palmertz-Cerne, Södermalms IK, 1.33,68, 8 mars 2014, Stavanger

1500m: Karolin Palmertz-Cerne, Södermalms IK, 2.20,00, 7 mars 2014, Stavanger

3000m: Karolin Palmertz-Cerne, Södermalms IK, 4.47,99, 9 mars 2014, Stavanger

Minikombinationen: Karolin Palmertz-Cerne, Södermalms IK, 189.734p, 9 mars 2014, Stavanger
(48,23 - 2.20,00 - 1.33,68 - 4.47,99)

Herrer veteran 45-54

500m: Lars-Erik Larsson, SK Winner, 40,47, 27 feb 2011, Hamar

1000m: Lars-Erik Larsson, SK Winner, 1.20,38, 9 jan 2011, Hamar

1500m: Jan Bengtsson, IF Thor, 2.05,63, 2 dec 2012, Hamar

3000m: Per Bengtsson, IFK Lidingö, 4.16,45, 22 feb 2020, Berlin

Minikombinationen: Per Bengtsson, IFK Lidingö, 171.911p, 7 dec 2019, Stavanger
(43,34 - 1.23,77 - 2.07,62 - 4.25,92)

Damer veteran 55 och äldre

500m: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 50,26, 29 feb 2020, Calgary

1000m: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 1.41,12, 1 mars 2020, Calgary

1500m: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 2.53,22, 24 jan 2020, Collalbo

3000m: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 6.41,31, 26 jan 2020, Collalbo

Minikombinationen: Anna-Lena Gudmunsson, IF Thor, 224.013p, 24 jan 2020, Collalbo
(52,10 - 1.44,17 - 2.52,33 - 6.14,31)

Herrar veteran 55 och äldre

500m: Lars Henrikson, Stockholm Speedskaters, 42,90, 12 jan 2020, Inzell

1000m: Lars Henrikson, Stockholm Speedskaters, 1.23,91, 12 jan 2020, Inzell

1500m: Jan Landelius, IF Thor, 2.14,36, 24 feb 2013, Hamar

3000m: Jan Landelius, IF Thor, 4.45,86, 9 feb 2013, Berlin

Minikombinationen: Lars Henrikson, Stockholm Speedskaters, 181.011p, 7 dec 2019, Stavanger
(43,78 - 1.27,88 - 2.15,96 - 4.47,83)

Ladda ner: Nationella rekord.pdf