Engagera dig i SweSports kommersiella utveckling

SweSports tar nu initiativ till ett kommersiellt råd med fokus på partnerskap, intäkter och långsiktig finansiering och söker personer som vill vara med och bidra.
SweSports vill stärka arbetet med kommersiell utveckling och tar nu initiativ till ett kommersiellt råd inom förbundet.
Rådet är tänkt att arbeta strategiskt med frågor som rör partnerskap, intäkter och långsiktig finansiering, med målet att skapa bättre förutsättningar för SweSports och våra idrotter över tid.
Nu söker vi ideella personer som vill bidra med idéer, perspektiv och erfarenheter. Du behöver inte vara specialist inom kommersiella frågor. Det viktigaste är att du har ett intresse för området, engagemang för idrott och en vilja att bidra till SweSports utveckling.
Är du intresserad av att engagera dig, eller vill du tipsa om någon annan? Skicka in din intresseanmälan senast den 30 maj till Max.Lauritzson@swesports.org
Publicerad: 2026-05-12
Senast uppdaterad: 2026-05-18
Senaste nyheterna
för en dag sedan för 2 dagar sedan Förbundskansliet håller sommarstängt 3–17 juli
för 3 dagar sedan Inlinehockey: Sverige tog VM-brons!
för 13 dagar sedan Inlinehockey: Tre svenska lag jagar framgångar i Veteran-VM
för 14 dagar sedan Roller Derby: Bahc on Track samlade 220 juniorer från Sverige och Island