Gå till innehåll
Svenska Skridsko- kälk- och rullidrottsförbundet
Svenska Skridsko- kälk- och rullidrottsförbundet

Personal

På SweSports jobbar följande medarbetare:

Anne Österberg

Generalsekreterare
Telefon: +46 8-699 61 00
E-post: anne.osterberg@swesports.org

Huvudansvar:

  • Leda, samordna och företräda
  • Personal
  • Ekonomi, Administration, Organisation och Verksamhet

Sofia Isaksen (sjukskriven) - Vikarie Cornelia Andersson

Idrottskoordinator SweRolling
Telefon: +46 8-699 61 83
E-post: sofia.isaksen@swesports.org

Huvudansvar:

  • SweRolling
  • Vuxenidrott
  • Barn och Ungdom
  • IdrottOnline
  • Förlagsverksamhet
  • Medlemmar och register
  • Nyhetsbrev
  • Visst uppdrag elit SweRolling

Cornelia Andersson (vikarie)

Idrottskoordinator SweRolling
Telefon: +46 8-699 61 83
E-post: cornelia.andersson@swesports.org

Niclas Bentzer (föräldraledig) - Vikarie Anne Forsell

Idrottskoordinator SweSliding
Telefon: +46 10-476 42 46
E-post: niclas.bentzer@swesports.org

Huvudansvar:

  • SweSliding
  • Paraidrott
  • Långfärdsskridsko
  • Friluftsliv
  • Projekt Fler i rörelse
  • Visst uppdrag elit SweSliding

Anne Forsell (vikarie)

Idrottskoordinator SweSliding
Telefon: +46 10-476 42 46
E-post: anne.forsell@swesports.org

Bent-Erik Brenden

Idrottskoordinator Elit- och utvecklingsverksamhet
Telefon: +46 8-699 61 88
E-post: bent-erik.brenden@swesports.org

Huvudansvar:

  • Elit- och utveckling
  • Anläggning och banor

Mattias Hadders

Idrottskoordinator SweSkating
Telefon: +46 8-699 61 01
E-post: mattias.hadders@swesports.org

Huvudansvar:

  • SweSkating
  • Utbildning
  • Sociala medier
  • IUP - utbildning
  • IT ansvar
  • Pressansvarig
  • Streaming tjänst
  • Visst uppdrag elit SweSkating


Publicerad: 2022-08-17

Senast uppdaterad: 2022-11-28

Författare: Roger Strandberg