Long Track: Rapport ifrån Sverigecupen & WM-loppet
Foto: Erwin Spijker
Helgens deltävling i Sverigecupen lockade både aktiva och publik till Göteborg för två dagar fyllda med skridskoåkning. Tävlingarna genomfördes med distanser som 500 meter, 1 000 meter och 300 meter, och avslutades båda dagarna med en spännande variant av Mixed Relay där lagen tävlade om att få så jämna tider som möjligt mellan loppen.
Tävlingen bjöd på många jämna lopp och fina prestationer från deltagare i olika klasser. Arrangemanget gav också utrymme för färdighetsträning och lek för yngre åkare på en av de extra isytorna, där de fick stöd av unga ledare från arrangörsföreningen IK Wega.
Nästa anhalt: Sundsvall
Sverigecupen fortsätter redan nästa helg med deltävling 3 i Sundsvall. För resultat från helgens tävlingar, se följande länkar:
Publicerad: 2024-12-03
Senast uppdaterad: 2024-12-04